Zajęcia adaptacyjne dla najmłodszych

dzieciMoment, w którym nasze dziecko posyłamy po raz pierwszy do przedszkola, zarówno dla nas rodziców, ale przede wszystkim dla naszych pociech jest chwilą bardzo emocjonującą. Nie wiemy, jak nasze dziecko przyjmie się w dużej grupie rówieśników. Poza tym obawiamy się czy będzie ono w stanie wytrzymać wiele godzin bez naszej bliskiej obecności.

Te i inne dylematy trapią rodziców przyszłych przedszkolaków. Na szczęście powstaje coraz więcej ośrodków tj. Centra Rozwoju Maluszka, które organizują specjalne zajęcia adaptacyjne dla dzieci w wieku 2,5-3,5 lat. To właśnie tu rodzice przyprowadzają choć na 2-3 godziny swoje dzieci, aby miały szansę przebywania w grupie maluszków w tym samym wieku. Bardzo ważną rzeczą jest pokazać dziecku, że brak mamy i taty w najbliższym otoczeniu nie musi oznaczać niczego złego i niepokojącego.

Dzieci odbywają w czasie wakacji swego rodzaju półkolonie, podczas których organizuje się im wiele zabaw, na których maluchy całkowicie koncentrują swoją uwagę. Po okresie wakacyjnym, kiedy nadchodzi moment pójścia do przedszkola, 3 latek najczęściej już jest obyty z myślą, że to coś zupełnie naturalnego. Nie doznaje szoku na widok dużej grupy dziecięcej i jest w stanie bardzo szybko nawiązać nowe znajomości z dziećmi w swoim wieku. Zajęcia adaptacyjne pomagają dzieciom w zbilansowanym rozwoju społeczno-intelektualnym. Tu dziecko po raz pierwszy doświadcza relacji z innymi dziećmi. W ramach zajęć adaptacyjnych prowadzone są zajęcia plastyczne, muzyczne, ruchowe. Kształtowane sa w tym czasie prawidłowe zachowania społeczne, nawyki związane z kulturą i higieną. Jest również czas na beztroską zabawę z rówieśnikami.

Comments are closed.